Affordable Nutrition

It’s a common refrain among the public: healthful food costs more. However, this isn’t necessarily true, especially if you consider the cost per nutrient. Sure, an apple that costs about a dollar is more expensive than a serving of potato chips ($0.23) or a serving of peanut butter cheese sandwich crackers ($0.31). But when we look at the nutrients in an apple compared to the nutrients in the chip...

You are unauthorized to view this page. Login if you are a paid member or have purchased a course.

To purchase a course, click here

To purchase a membership, click here

10% off code for membership or classes: TRY10NOW

 

Become a premium member today and get access to hundreds of articles and handouts plus our premium tools!

Upcoming Posts

 

FDA Rule Updates

 
UP NEXT IN Food and Health
Free Resolution Calendar for the New Year

UP NEXT IN Cooking
Baking Fat and Calorie Saver Guide

New Products Available Now

 
Published on Categories cooking, practitioner ideas and news, cooking demos, ingredients, nutrition basic, weight calories satietyTags , , , , ,